Kategorie: Čechy

Velké Meziříčí

Velké Meziříčí se rozkládá na Českomoravské vysočině, mezi řekami Oslavou a Balinkou v bezprostřední blízkosti dálnice D1, která vede údolím díky 77m vysokému dálničnímu mostu

Město obklopují převážně jehličnaté lesy a přírodní chráněné oblasti Nesměř a Balinské údolí. V současnosti zde žije přes 11 800 obyvatel. Toto místo oplývá bohatou historií, což je vidět na každém kroku. Turisté se sem sjíždějí za poznáním historických památek, za odpočinkem v přírodě, ale také za sportem, neboť oblast nabízí mnoho sportovního vyžití v podobě cyklostezek, tenisových kurtů, lyžařské sjezdovky, apod. V posledních několika letech se město rozrostlo o mnoho nových staveb a podniků. Rozšiřováním obytných částí tak dochází k propojování s okolními obcemi, čímž vzniká menší aglomerace.

Historie

Podle ojedinělých nálezů je možné předpokládat, že tato oblast byla řídce osídlena již v době kamenné. První písemné zmínky o městě pochází z 12. století. Prvními známými majiteli hradu a blízkého okolí byli do r. 1399 a potom v letech 1440 - 1528 pánové z Lomnice, kteří se sami nazvali pány z Meziříčí. R. 1408, v období nadvlády Lacka z Kravař, získalo Meziříčí plná městská práva, která r. 1417 potvrdil sám král Václav IV. česky psanou listinou. Lacek z Kravař byl především velkým obdivovatelem Jana Husa a později iniciátorem stížných listů, které putovaly do Kostnice na Husovu obranu. První ztěchto stížností byla sepsána na velkomeziříčském zámku. Roku 1528 získali panství páni z Pernštejna a po nich Zikmund Heldt z Kementu, jehož paní, Alena Meziříčská z Lomnice, výrazně přispěla ke kulturnímu rozvoji. Následoval patronát Berků z Dubé a Lipého, za kterých město získalo právo vařit pivo.

Na přelomu 19. a 20. století se zde, stejně jako všude jinde, rozvíjel obchod a průmysl a vznikaly první továrny. Význačnou událostí, která se ve městě odehrála na počátku 20. století, byly císařské manévry Františka Josefa I. uskutečněné v roce 1909. František Josef byl spolu sněmeckým císařem Vilémem II. po dobu manévrů ubytován na místním zámku. V roli hostitele vystupoval hrabě Harrach, který proslul především svojí účastí na císařských manévrech v Sarajevu, kam doprovázel následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Z období 2. světové války je město známé řadou poprav účastníků domácího odboje z května 1945.

 

Strana:  1 2   další »


Vydáno: 21.5.2009 21:10 | 
Přečteno: 3926x

 | Hodnocení:

Komentáře rss

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

»Vyhledávání

»Uživatelské menu

Nejnovější uživatel: Online uživatelé:

»Statistika

Celkem článků: 132
Celkem akcí: 1
Celkem webkamer: 625
Celkem uživatelů: 71

»Ukázka z galerie

Kubova Huť

»Anketa

Kde nejraději trávíte dovolenou
Počet hlasů: 910

»Podporujeme

»Reklama